Fotowoltaika czy turbiny wiatrowe?

Źródła odnawialnej energii nad którymi zatanawiają się w Polsce inwestorzy to panele słoneczne i turbiny wiatrowe. Jak wypadają w zestawieniu? Kiedy i która z możliwości sprawdzi się lepiej?

Fotowoltaika- zdecydowanie popularniejsza w Polsce, szczególnie w przypadku mikroinstalacji zasijalących gospodarstwa domowe. Turbiny wiatrowe- najbardziej charakterystyczne są wielkie wiatraki liczące ponad 120 metrów wysokości (najwyższe w Poslce to 150 metrów). Oprócz nich występują również mniejsze, które zamontować można w przy gospodarstwie domowym.

Turbiny wiatrowe- takie rozwiązanie można rozważyć w sytuacji kiedy miejsce planowanej inwestycji znajduje się w miejscu, gdzie często wieje silny wiatr. Najczęściej są to tereny położone w górach oraz nad morzem. Nieprzypadkowo nad morzem montowane jest najwięcej wiatraków. Lokalizacje osłonięte przez formy terenu czy wysokie budynki są właściwie zdyskwalifikowane do skutecznego produkowania prądu z turbin wiatrowych. Podobnie jak zacienione lokalizacje dla fotowoltaiki. W takiej sytuacji ratunkiem będą panele słoneczne.

Fotowoltaika nie jest uzależniona od wiatru ale od nasłonecznienia. Inwestor musi mieć świadomość że jego instalacja będzie uzależniona od nasłonecznienia paneli PV. W zimie uzyski będą niższe. Wpływ będzie miała też bieżąca pogoda. Zaletą natomiast jest budowa z wielu modułów. Dzięki takiej budowie fotowoltaika daje możliwość lepszego zaplanowania wielkości instalacji i mimo wszystko większą pewność uzyskanych efektów.

Podsumowując fotowoltaika i turbiny wiatrowe to ciekawe rozwiązania ale w przypadku klientów indywidualnych w 99% przypadków zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest fotowoltaika. W przypadku instalacji przekraczających wielkość 50kW warto sprawdzić indywidualne warunki miejsca, gdzie prąd ma być produkowany choć częściej nadaj korzystniejsza jest fotowoltaika.