Ile prądu potrzeba dla samochodu elektrycznego.

W szybkim tempie samochody napędzane silnikami spalinowymi wypierane są z rynku przez auta wykorzystujące silniki elektryczne. Wymiana samochodu ma być opłacalna dla właściciela oraz działać na korzyść środowiska podobnie jak fotowoltaika. Pojazdy z silnikami elektrycznymi produkowane są już przez większość producentów na świecie, włączając w to miejskie samochody oraz te z najwyższej półki jak Ferrari, Mercedes itd.

Często mówi się o oszczędnościach spowodowanych jazdą samochodem elektrycznym, ale rzadko padają konkretne wartości. Ile prądu zużywa samochód elektryczny? Jest to uzależnione od wielkości, modelu oraz przede wszystkim od odległości pokonywanych przez kierowcę.

Dla łatwego rachunku, obliczymy zapotrzebowanie dla dystansu 1000km.

W przypadku najpopularniejszych samochodów takich jak Skoda Octavia, Ford Focus, BMW i3 oraz Toyota Corolla będzie to ok. 200 kWh na każde 1000km. Według aktualnych cen energii elektrycznej w Polsce dla klienta indywidualnego 200 kWh to ok. 120zł.

Jest to bez porównania niższy wydatek w porównaniu z tankowaniem paliwa ale i nawet ten koszt można zredukować dzięki fotowoltaice. Dzięki jednorazowej inwestycji w instalację fotowoltaiczną można jeździć niemal za darmo.

Do pokrycia rocznego zapotrzebowania w wysokości 200kWh x 12= 2400kWh potrzeba instalacji o mocy ok. 2,5 kWp.

Ciekawym zastosowaniem paneli fotowoltaicznych są też zadaszenia w wiatach dla samochodów. Wielu klientów decyduje się w ten sposób zadbać o samochód i oszczędzać pieniądze.