Jak instalacja fotowotlaiczna działa w zimie?

Do poprawnego działania instalacji fotowotlaicznej konieczne jest nasłonecznienie paneli PV, ale czy jest sens montować instalacje fotowotlaiczną np. w listopadzie?
Uzyski z instalacji fotowotlaicznej będą zauważalnie niższe w zimie niż w lecie. Statystycznie produkcja najniższa będzie w okresie grudzień, styczeń, luty. W wymienionych miesiącach efektywność instalacji będzie różna ze względu na opady śniegu, zachmurzenia itd. które są stosunkowo często w Polsce. Każdy rok jest inny, dlatego mówimy tutaj o średnich wartościach- ważne też jest jak zamontowane są panele ponieważ słońce w zimie pada pod mniejszym kątem niż latem. Optymalne nachylenie paneli względem ziemi zwiększa się zimą. Przyjmując uśrednione wartości kilkudziesięciu instalacji wykonanych przeze mnie, w zimie efektywność instalacji fotowoltaicznej to ok. 40-50% uzysków z najlepszych miesięcy.

W takim razie czy warto instalować panele w zimie? Zdecydowanie tak, lepiej uzyskiwać nawet 40% niż nic. Poza tym często cena wykonania instalacji spada w zimie ponieważ wiele osób chce czekać do wiosny. 🙂