Jak wybrać firmę która zamontuje instalację fotowoltaiczną?

Aktualnie w Polsce przeżywamy od dłuższego czasu rozwój wielu firm oferujących wykonanie instalacji fotowoltaicznej. Firmy pojawiają się i znikają. Którą najlepiej wybrać i na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru oferty? Poniżej wypisaliśmy kilka zasad którymi warto się kierować podczas wyboru.

  1. Doświadczenie- warto sprawdzić doświadczenie pracowników firmy oraz instalatorów. Ilość wykonanych instalacji przez firmę jest ważna ponieważ żadne szkolenie nie zastąpi dziesiątek wykonanych instalacji. Nie oszukujmy się, każdy kiedyś się uczył ale wybierając doświadczoną ekipę prawdopodobieństwo popełnienia błędu jest znacznie mniejsze. Bardzo często firmy chwalą się portfolio wykonanych instalacji- to dobry sygnał.
  2. Uprawnienia instalatorów- panele fotowoltaiczne wytwarzają wysokie napięcie. To nie są żarty dlatego powierzając komuś wykonanie instalacji warto zapytać go o uprawnienia do pracy z prądem.
  3. Koszt instalacji- wiele firm przyjmuje skrajne strategie cenowe. Można znaleźć oferty na instalacje 10 kWp od 30 000zł aż po oferty sięgające 80 000zł. Oczywiście jest wiele czynników wpływających na cenę jak zastosowane materiały, rodzaj pokrycia dachu, trasa kablowa itd. natomiast tak skrajne wyceny mogą być niestety próbą naciągnięcia inwestora. Przy wykorzystaniu nawet najtańszych materiałów trudno jest osiągnąć cenę 3000zł za kWp. Pamiętajmy powiedzenie że co tanie to drogie, ale też bez przesady- warto znaleźć złoty środek.
  4. Rekomendacje i opinie w internecie- jeśli ktoś znajomy lub człownek rodziny poleca firmę która wykonała instalację fotowoltaiczną prawdopodobieństwo naszego zadowolenia wzrasta. Można też sprawdzić opinie w internecie natomiast tutaj zalecamy ostrożność. Jest wielu instalatorów o niskich kompetencjach którzy wynajmują firmy marketingowe do budowania pozytywnego PR w internecie.
  5. Dobór materiałów- instalacja fotowotlaiczna jest inwestycją na 30lat lub więcej. Poszczególne materiały w tym czasie będą narażone na różne warunki atmosferyczne więc powinny spełniać normy jakości i posiadać niezbędne atesty. Praca na zbyt tanich materiałach jest też sygnałem o jakości pracy firmy.

Jeśli macie jakieś pytania, zapraszany do ich zadawania. Nie będziemy tutaj wyróżniać żadnej z firm, ale środowisko instalatorów jest dość małe i zwykle możemy doradzić kontakt lokalną firmą dla ciebie. admin@pvporadnik.pl