Wirus, pandemia i kryzys a fotowotlaika

Uwaga- artykuł powstał na przełomie marca i kwietnia 2020 i warto zauważyć że sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie.

Temat jest bardzo aktualny i warto napisać czego możemy spodziewać się w branży fotowoltaiki aktualnie ze względu na panującego na całym świecie wirusa. Poniżej zestawienie obserwacji osób pracujących w branży PV.

Ceny modułów fotowoltaicznych rosną.

Od początku roku ze względu na ograniczenie produkcji w Chinach pojawiają się problemy z dostępnością paneli fotowoltaicznych. Często panele popularnych producentów są niedostępne w hurtowniach i nikt nie potrafi udzielić odpowiedzi kiedy się znów pojawią. Według ostatnich doniesień produkcja w Chinach znów intensywnie ruszyła więc możemy spodziewać się powrotu dostępności, ale w wyższych cenach. Niemal wszystkie komponenty do instalacji fotowoltaicznych są importowane do Polski a ze względu na niekorzystny kurs złotówki ceny wzrosły w hurtowniach nawet o 20%.

Program mój prąd nie jest zagrożony.

Program „mój prąd” jest kontynuowany bez przeszkód. Środki nie są zagrożone ale opóźnić się mogą wypłaty ze względu na ogólne spowolnienie pracy urzędów. Bez obaw- środki zostaną wypłacone.

Opóźnienie wymiany liczników.

Według informacji z terenu, zakłady energetyczne często spóźniają się z wymianą liczników ponad terminowy miesiąc. Niestety spowodowane korona- wirusem problemy z dostępnością pracowników. Często w danym rejonie pracuje tylko kilku serwisantów więc absencja chociaż jednego z nich często jest znaczną przeszkodą dla płynności funkcjonowania. Podobno również PGE czasowo wstrzymało wymianę liczników.

Problemy z dostępnością komponentów.

Tak jak wspomniane zostało w pierwszym punkcie, pojawiają się problemy z importem komponentów do budowy instalacji. Według najnowszych informacji ma się to niedługo zmienić. Należy się jednak liczyć ze wzrostem cen.

Na znaczeniu zyskują polscy producenci.

W czasie niedostępności modułów produkowanych w krajach azjatyckich coraz więcej firm pracuje na modułach Selfy i Bruk-Betu.